Zdravice za Khaita tanečníky z celého světa k Novému roku Význam Khaita znamená “Harmonie v prostoru” “Kha” znamená “prostor / nebe” “Ta” znamená “harmonie / melodie” Při tanci se učíme být přítomní a uvědomovat si vnitřní projevy myšlenek a emocí. Když kultivujeme tuto uvolněnou přítomnost v pohybu, přirozeně se rozvíjí harmonie a radost, kterou přinášíme do svého života a snadněji se pohybujeme v naší každodenní rutině, činnostech a úkolech.
Veškeré Khaita informace a také info o on-line (webcast, zoom) společném tancování a zpívání, nebo trénincích pro veřejnost na https://khaita.org/ Pro zájemce v České republice můžete psát také na petra.zezulkova@gmail.com nebo volat +420 725 718 849. V Praze se tibetský Nový rok slaví veřejně od roku 2003. Na pražském Losaru vystoupilo nespočet významných hudebníků, tanečníků a přednášejících z celého světa. Jmenovitě například Maok, Please the Trees, Loten Namling, Soname, Lenka Dusilová, Létající koberec, Posmrtné zkušenosti manželé Havlovi a mnoho dalších. Pojďme si připomenout skvělou atmosféru, která doprovází tyto oslavy na Novoměstské radnici. Tance vadžry praktikované v komunitě dzogčhenu pochází od tibetského mistra Čhogyal Namkhai Norbu Rinpočheho, který se narodil roku 1938 v Tibetu a ve dvou letech byl rozpoznán jako reinkarnace Adzom Drugpy *(1841 – 1934), jednoho z velkých mistrů dzogčhenu. Namkhai Norbu obdržel tradiční kláštěrní vzdělání, a v 16 letech potkal svého hlavního učitele, mistra Čhangčhub Doržeho. V roce 1960 odjel na pozvání profesora Giuseppe Tucci do Itálie, kde pracoval na Institutu orientálních studií a později na opakované žádosti začal učit nauky dzogčhenu.
Tance vadžry, které začal Namkhai Norbu učit v 90-tých letech, jsou založeny na písni vadžry a dalších mantrách, které najdeme v kořenových tantrách dzogčhenu. Tančí se na mandale, která představuje jak vnější svět, tak i naši vnitřní dimenzi. Mandala je v barvách pěti elementů a má mnoho symbolických významů. Tance vadžry nám s pomocí zpěvu, pohybu těla a uvolněné klidné mysli umožňují osvobodit se od napětí a překážek, a tím harmonizují naši energii, a pomáhají nám dostat se do našeho skutečného přirozeného stavu a následně jej integrovat do našeho denního života. Hlavním cílem tanců vadžry je dosažení stavu kontemplace a jeho integrace s pohybem Kurzy: Pravidelně pořádáme kurzy, kde je možné se tance naučit, zájemci prosím napište na adresu tanecvadzry@email.cz. Kde tančíme: Tančíme pravidelně na cca 7 místech v ČR, více informací viz. kalendář na www.dzogchen.cz. vše o tanci a další videa najdete zde The Vajra Dance | Movement in contemplation Doc. MUDr. Petr Zach, CSc. vystudoval lékařskou fakultu v Praze, nyní působí jako vedoucí ústavu anatomie na 3. LF UK. Mezi jeho profesní oblasti zájmu patří neurovědy se zaměřením na vztah mozku, vědomí a paměti ve zdraví a v nemoci (např. Alzheimerova demence). Mezi koníčky pak patří efekt hraní počítačových her solo vs multiplayer na emoční výbavnost a kognici. Cílem přednášky bude srozumitelnou formou představit výzvy současné neuropsychiatrie, které souvisí s mindfulness a pamětí. Přijďte se dozvědět jak funguje Váš mozek a jakým způsobem je možné ho efektivněji využívat.
Lukáš Cmelík je autorizovaným meditačnim instruktorem a lektorem tibetského buddhismu. Již více než 20 let studuje a praktikuje meditaci s mnoha významnými učiteli tibetského buddhismu. Přeložil několik knih o Buddhově učení a vede množstvi medilačních kurzů. Praxe milující laskavosti vede k rozvoji soucitu, tolerance a klidu. Jedná se o velmi užitečné cvičení vhodné i pro úplné začátečníky. O atmosféru večera se postají šestičlenní DoobieUs. Jejich hudba je plná nostalgických blues melodií, chytlavých pop-pěvků, RnB prvků i neotřelých coverů. Poslechněte si ukázku jejich tvorby. Luboš Plcha a Róbert Kekiš vám představí výstavku miniatur různých druhů stúp. Také se dozvíte, jak celý projekt vznikl. Jejich záměrem bylo poststavit osm typů tibetských stúp, ve zlaceném provedení včetně vyplnění a posvěcení. To se nakonec s podporou MOSTu ProTibet podařilo v březnu roku 2019 na první výstavě. více na stupy.cz
Stanislav Doležal je v Čechách považován za průkopníka hry na tibetské mísy, gongy, šengy a další zvukově spřízněné hudební nástroje. Je autorem nebo spoluautorem celé řady, hudebních projektů, z nichž mnohé vyšly na CD. Mimo jiných to byly: Zvuk (Koncert pro tibetské mísy), Do ticha noci, Probuzení, Hudební obrazy, Dech prány, Zvuková alchymie, A Good Harmonization a další. Má za sebou velmi bohatou koncertní činnost v Čechách i v zahraničí. Vystupoval také v několika koncertních cyklech pořádaných v rámci Klubu přátel Mezinárodního festivalu Pražské jaro, které. se vždy těšily mimořádného zájmu. Na Losaru si ho můžete poslechnout v prostorech čajovny.
Za našimi smysly se nachází vnitřní prostor člověka, který duševními poli cíleně nabíjí a harmonizuje bolavá místa a mentálním odblokováním a kotvením vede k původnímu „továrnímu nastavení“ člověka. Výsledek je zdraví a plné prožívání sebe, uvolnění vědomí z šablon vytvořených myslí. Člověk se pak může projevit a vést k naplnění inkarnačního plánu. Nechť celé nebe, Ty a my dva Ti v tom nápomocni jsou. Zdeněk a Petr – Létající koberec Radostné tance Khaita se řadí mezi nehmotné kulturní památky UNESCO. Slovo „khaita“ znamená „harmonie v prostoru“. Radostné tance khaita nás učí být pozornými při každém pohybu v okolním prostoru. Když pěstujeme uvolněnou přítomnost v pohybu, zároveň se v nás přirozeně rozvíjí harmonie a radost. Tanec je umění, protože zahrnuje tělo, řeč a mysl, není to jen pouhá představa.
Základ choreografie těchto tanců nacházíme v rytmech písní současných mladých tibetských zpěváků. Jejich ústředním tématem je láska, láska k vlasti, přátelé, rodina, příroda, rodný jazyk, dharma a duchovní učitelé. Pomocí prostých písní nám tyto tance ukazují život vitální kultury na „střeše světa“, jejímž cílem bylo po staletí především štěstí všech bytostí a život v harmonii se svým prostředím. Tance khaita zároveň plně ztělesňují ducha a myšlenky UNESCO (v roce 2016 byly začleněny do CID*), a sice tím, že spojují lidi z celého světa, kteří jejich prostřednictvím podporují mír, harmonii a porozumění. Khaita je velice užitečná praxe, která napomáhá k tomu, aby lidé byli radostnější a uvolněnější. |
Losar 2148Tibetský Nový rok kovového Buvola začne 12. 2. 2021 Archives
February 2021
|