14:00 Chungpo Rigtselwa – pár slov o novém roce
14:10 Vítek Pulda – obětování máslových lampiček 14:20 video s Čhögjalem Namkhai Norbu a Komunitou dzogčhenu 15:00 Jirka Kopal – prezentace ASIA 15:15 představení Radostných tanců Khaita 15:35 workshop Radostných tanců Khaita 16:50 Stanislav Doležal – tibetské mísy 17:25 Vítek Pulda – recitace Sedmiřádkové modlitby 18:00 Ati Sphere (Medvěd) – performance 18:30 Karel Jiroš – kytara 19:00 DJ Ati Sphere (Medvěd) od 14:30 do 16:00 probíhá malování na obličej (pro děti) Omnion je sólový projekt multi-instrumentalisty a skladatele Tomáše Reindla, ve kterém pod jednou slupkou spojuje mnoho vrstev a inspirací hudebními tradicemi východu i západu, spolu s novými hudebními přístupy a technikami. Jeho tvorbu si můžete poslechnout zde. Kromě tradičních nástrojů (např. tabla, didžeridu, trom-bone, valašský pra-klarinet, koncovka) a použití lidského hlasu (alikvótní zpěv, gregoriánský chorál, recitace rytmů) využívá Omnion technologie smyčkování a vrstvení v reálném čase, kdy se doslova před očima (i ušima) posluchačů rodí vícehlasé sbory, rytmické struktury či ambientní plochy. OMNION hraje nejen poslechové, ambientní, či chill-outové produkce, ale i taneční sety, (inspirace žánry, jako psy-trance,atd.) elektronika je zde však vždy ve spojení s živými nástroji (tabla, didžeridu, trom-bone, pra-klarinet...) a hlasy (alikvótní zpěv, beat-box). Omnia znamená latinsky "vše", slabika Óm podle indické filosofie vyjadřuje prvotní zvuk, ve kterém jsou obsaženy všechny tóny. Georg Ohm je jméno fyzika, který ve svém Ohmově akustickém zákoně definoval totéž z fyzikálního hlediska. Onion je anglicky "cibule", blahodárná to zelenina, jejíž vrstvy připomínají nejen sféry mikro- i makro-kosmu, ale i hudební vrstvy a plochy. Program i časy jsou orientační
13:00 začátek 13:15 Jiří Kopal – ASIA Onlus 13:30 Khaita choreografie 13:45 přestávka 14:00 obřad k novému roku 15:00 Stanislav Doležal tibetské mísy 15:30 přestávka 16:00 Khaita workshop + zoom 18:00 Omnion 21:00 konec Standa je považován za průkopníka hry na tibetské mísy, gongy, šengy a další zvukově spřízněné hudební nástroje. Je autorem nebo spoluautorem celé řady hudebních projektů, happeningů a nahrávek vydaných na CD. Má za sebou velmi bohatou koncertní činnost v Čechách i v zahraničí.
Od mládí se věnuje studiu a meditační praxi buddhismu. V roce 1980 se seznamuje s dílem a duchovním životem Františka Drtikola, jehož učení ho zásadním způsobem ovlivnilo. Postupně se mu podařilo vyhledat a osobně se setkat s Drtikolovými pamětníky, jeho žáky a přáteli. Někdy v polovině osmdesátých let 20. století navázal blízký kontakt s Drtikolovým žákem Evženem Šteklem, který se stal jedním z jeho učitelů. Věnuje se zachování a šíření jak uměleckého, tak i duchovního odkazu Fráni Drtikola, praktikuje jeho Učení a tibetský buddhismus. V polovině devadesátých letech se seznamuje s naukou dzogčhenu, kterou předával tibetský mistr Namkhai Norbu Rinpočhe, a následně se stal jeho žákem.
Dokument o historii Khaity, k příležitosti 10. výročí tohoto tance. Význam Khaita znamená “Harmonie v prostoru” “Kha” znamená “prostor / nebe” “Ta” znamená “harmonie / melodie” Při tanci se učíme být přítomní a uvědomovat si vnitřní projevy myšlenek a emocí. Když kultivujeme tuto uvolněnou přítomnost v pohybu, přirozeně se rozvíjí harmonie a radost, kterou přinášíme do svého života a snadněji se pohybujeme v naší každodenní rutině, činnostech a úkolech.
Veškeré Khaita informace a také info o on-line (webcast, zoom) společném tancování a zpívání, nebo trénincích pro veřejnost na https://khaita.org/ Pro zájemce v České republice můžete psát také na [email protected] nebo volat +420 725 718 849. V Praze se tibetský Nový rok slaví veřejně od roku 2003. Na pražském Losaru vystoupilo nespočet významných hudebníků, tanečníků a přednášejících z celého světa. Jmenovitě například Maok, Please the Trees, Loten Namling, Soname, Lenka Dusilová, Létající koberec, Posmrtné zkušenosti manželé Havlovi a mnoho dalších. Pojďme si připomenout skvělou atmosféru, která doprovází tyto oslavy na Novoměstské radnici. Tance vadžry praktikované v komunitě dzogčhenu pochází od tibetského mistra Čhogyal Namkhai Norbu Rinpočheho, který se narodil roku 1938 v Tibetu a ve dvou letech byl rozpoznán jako reinkarnace Adzom Drugpy *(1841 – 1934), jednoho z velkých mistrů dzogčhenu. Namkhai Norbu obdržel tradiční kláštěrní vzdělání, a v 16 letech potkal svého hlavního učitele, mistra Čhangčhub Doržeho. V roce 1960 odjel na pozvání profesora Giuseppe Tucci do Itálie, kde pracoval na Institutu orientálních studií a později na opakované žádosti začal učit nauky dzogčhenu.
Tance vadžry, které začal Namkhai Norbu učit v 90-tých letech, jsou založeny na písni vadžry a dalších mantrách, které najdeme v kořenových tantrách dzogčhenu. Tančí se na mandale, která představuje jak vnější svět, tak i naši vnitřní dimenzi. Mandala je v barvách pěti elementů a má mnoho symbolických významů. Tance vadžry nám s pomocí zpěvu, pohybu těla a uvolněné klidné mysli umožňují osvobodit se od napětí a překážek, a tím harmonizují naši energii, a pomáhají nám dostat se do našeho skutečného přirozeného stavu a následně jej integrovat do našeho denního života. Hlavním cílem tanců vadžry je dosažení stavu kontemplace a jeho integrace s pohybem Kurzy: Pravidelně pořádáme kurzy, kde je možné se tance naučit, zájemci prosím napište na adresu tanecvadzry@email.cz. Kde tančíme: Tančíme pravidelně na cca 7 místech v ČR, více informací viz. kalendář na www.dzogchen.cz. vše o tanci a další videa najdete zde The Vajra Dance | Movement in contemplation Doc. MUDr. Petr Zach, CSc. vystudoval lékařskou fakultu v Praze, nyní působí jako vedoucí ústavu anatomie na 3. LF UK. Mezi jeho profesní oblasti zájmu patří neurovědy se zaměřením na vztah mozku, vědomí a paměti ve zdraví a v nemoci (např. Alzheimerova demence). Mezi koníčky pak patří efekt hraní počítačových her solo vs multiplayer na emoční výbavnost a kognici. Cílem přednášky bude srozumitelnou formou představit výzvy současné neuropsychiatrie, které souvisí s mindfulness a pamětí. Přijďte se dozvědět jak funguje Váš mozek a jakým způsobem je možné ho efektivněji využívat.
Lukáš Cmelík je autorizovaným meditačnim instruktorem a lektorem tibetského buddhismu. Již více než 20 let studuje a praktikuje meditaci s mnoha významnými učiteli tibetského buddhismu. Přeložil několik knih o Buddhově učení a vede množstvi medilačních kurzů. Praxe milující laskavosti vede k rozvoji soucitu, tolerance a klidu. Jedná se o velmi užitečné cvičení vhodné i pro úplné začátečníky. O atmosféru večera se postají šestičlenní DoobieUs. Jejich hudba je plná nostalgických blues melodií, chytlavých pop-pěvků, RnB prvků i neotřelých coverů. Poslechněte si ukázku jejich tvorby. |
Losar 2149Tibetský Nový rok vodního Tygra Archives
February 2023
|